Návštěva partnerského města Hoorn- Nizozemí

Březohorští dobrovolní hasiči udržují přátelské vztahy s několika sbory v zahraničí. Spolupráce s hasiči v Hoornu je zatím nejdelší a nejtěsnější. Města Příbram a Hoorn uzavřela partnerství v roce 1992, tedy před 30 lety. Poslední víkend v září vyrazili březohorští hasiči za přáteli do nizozemského města Hoorn v Severním Holandsku. Bylo to přesně dva týdny po Běhu hasičů do svatohorských schodů, na kterou zavítali i hasiči ze zmíněného města Hoorn. Vzájemné setkávání umožňuje udržení mezinárodní spolupráce, která vede k výměně kulturních návyků, prohloubení znalostí a rozšíření zkušeností na poli požární ochrany. Čtyři členové výpravy vyrazili v dopoledních sobotních hodinách z pražského letiště do Amsterdamu. Tam pohodlně přestoupili na vlak, který je díky výluce na trati se zpožděním a přestupem zavezl do Hoornu. Na nádraží už na hasiče čekal jejich holandský kolegova a přítel Gerard. Českým kolegům pomohl nejen s transportem zavazadel, ale i s ubytováním ve své domácnosti a též s převozem do půjčovny bicyklů. V Nizozemsku je zcela běžné cestování na kole a městská infrastruktura a mentalita obyvatelstva je k tomu přizpůsobena. Po ubytování pak hasiči využili zbytek dne k projížďce po městě. Je opravdu radost se v Holandsku pohybovat na kole. Nedělní program byl ve znamení celodenní návštěvy veletrhu bezpečnostních a záchranných složek v Hoornu. K vidění tam byla nejen hasičská technika místních složek, ale i technika ze širšího okolí včetně plošiny s 60m ramenem a požární cisterny s roboticky ovládaným ramenem složeným z požární stříkačky a průrazného hrotu. Vedle této nejmodernější protipožární techniky byla na místě k vidění i technika sloužící k velkokapacitnímu čerpání vody, ukázky hasičské mládeže a dorostu, historická technika a simulovaný zásah u autonehody. Vedle hasičů však byla na veletrhu k vidění i policie, armáda a námořnictvo, vodní záchranáři i s vrtulníkem a ukázkami z něj, zdravotní záchranná služba, ale i třeba nákladní závodní speciál pro Rally Dakar. K vidění a diskusi toho bylo opravdu mnoho. Večer po veletrhu, si hostitel Gerald s jeho ženou Brigitte pro hasiče připravili typickou sváteční večeři a po ní se i setkali s dalšími přáteli z hoornského výboru mezinárodní spolupráce. Pondělí bylo ve znamení vlastního programu hasičů, který byl vzhledem k velmi vydatnému dešti omezen pouze na odpolední návštěvu centra města Hoorn a obdivování jeho krás. Následující den byl taktéž poznamenán nepřízní počasí, ale to se již skupina s Geraldem vydala do města Den Helder, které je známé svou námořní vojenskou základnou s bohatou historií. Tu hasiči mohli obdivovat při návštěvě rozsáhlého námořního muzea, jež se skládá z dvou interaktivních výstav, dvou menších bitevních lodí, můstku velké bitevní lodi a především z možnosti návštěvy interiéru 78m bojové ponorky, která byla vyřazena z provozu v roce 1991 a měla posádku až 67 mariňáků. To byl pro hasiče opravdu velký zážitek a v rámci návštěvy Holandska to byl i zážitek poslední. Večer byla už jen možnost rozloučit se se svými hostiteli. Následující den ve středu 28. 9. pak místní hasiči ve velmi brzkých ranních hodinách odvezli březohorské kolegy na letiště do Amsterodamu, kde je v den české státnosti čekal už jen návrat na pražské ruzyňské letiště. S náklady na cestu do Holandska a zpět i tento rok velmi pomohla dotace od Města Příbram, za kterou městské radě a zastupitelstvu velmi děkujeme a budeme se snažit ji městu vynahradit svou činností.